Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja podłóg drewnianych ma bardzo duże znaczenie i sprawia, że prezentują się one pięknie przez dłuższy czas. Warto zapoznać z kilkoma ważnymi zasadami, których warto przestrzegać podczas sprzątania.

Co znajdziesz w artykule?

Jak często czyścić drewniane podłogi?
Mycie podłóg drewnianych – najważniejsze informacje
Domowe sposoby czyszczenia drewnianych podłóg
Pielęgnacja podłóg drewnianych
Unikanie zarysowań

Jak często myć drewniane podłogi?

Przede wszystkim warto podkreślić, że podłogi drewniane wymagają regularnego czyszczenia. Warto odkurzać je dwa razy w tygodniu, aby pozbyć się drobinek piasku, soli i innych zanieczyszczeń, która mogą niszczyć jej nawierzchnię i doprowadzić do pojawiania się zarysowań. Aby nie zarysować podłogi odkurzaczem, warto zaopatrzyć się w specjalną końcówkę, która jest wykonana z miękkiego, naturalnego włosia. Jeżeli w domu mieszkają jakieś zwierzęta, dobrze jest odkurzać częściej.

Mycie podłóg drewnianych – najważniejsze informacje

Do mycia podłogi drewnianej dobrze jest wykorzystać specjalne koncentraty, które bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń, a ponadto pielęgnują drewno. Należy pamiętać, aby nie pokrywać podłogi zbyt dużą ilością wody. Zalecane jest porządne odsączenie mopa.

Niebagatelne znaczenie ma także rodzaj mopa, którym będzie przecierana podłoga wykonana z drewna. Zdecydowanie odradzamy używanie modelu sznurkowego – najlepiej poradzi sobie płaski mop. Dlaczego? Mop sznurkowy gromadzi duże ilości wody, która może powodować pęcznienie drewnianej podłogi. Aby temu zapobiec, używaj płaskiego mopa.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie dwóch wiaderek. W jednym z nich powinna znajdować się woda z właściwym środkiem czystości, a w drugim czysta woda. W pierwszym wiaderku należy moczyć mopa, a po przetarciu podłogi należy go wypłukać z nieczystości w czystej wodzie.

Domowe sposoby czyszczenia drewnianych podłóg

Posiadacze podłóg drewnianych często zastanawiają się w czy istnieją jakieś domowe sposoby, które pozwolą na usunięcie specyficznych zabrudzeń nagromadzonych na drewnianych podłogach. Kiedy podczas remontu na podłodze pojawią się ślady asfaltu lub innej masy budowlanej, można usunąć je za pomocą… masła. Plamy z soku, mleka, alkoholu lub śmietany zejdą dzięki zastosowaniu płynu do naczyń. Z kolei ślady po różnych tłustych produktach, można usunąć benzyną ekstrakcyjną. Czasem w wyniku jakiegoś skaleczenia na podłodze może się pojawić kilka kropel krwi. Aby się ich pozbyć, należy przetrzeć drewno zimną wodą. Bardzo często pojawiają się także pytania o to, co zrobić, gdy podłoga drewniana zostanie zanieczyszczona atramentem lub ołówkiem. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie niewielkiej ilości spirytusu.

Pielęgnacja podłóg drewnianych

Oprócz częstego odkurzania i przecierania podłogi wilgotnym mopem, drewniane podłogi powinny się także odpowiednio pielęgnować. Na rynku dostępny jest szereg skutecznych produktów, które wytwarzają warstwę ochronną i zabezpieczają przed zarysowaniami. Środki te należy stosować raz w miesiącu. Nanosi się je miękką szmatką, po dokładnym umyciu i wysuszeniu desek.

Ważnym zabiegiem, o którym należy pamiętać jest pastowanie podłóg, które pozwala na wzmocnienie lakieru, a także nabłyszczanie i pogłębienie podłogi. Warto zaznaczyć, że po przeprowadzeniu pastowania przez jakiś czas podłoga pozostaje bardzo śliska.

Raz na kilka lat należy także zdecydować się na cyklinowanie. Jest to złożony zabieg, który polega na szlifowaniu drewna za pomocą specjalnych maszyn, aby pozbyć się zniszczonej warstwy drewna i odświeżyć wygląd podłogi. Zaraz po przeprowadzeniu cyklinowania, należy zdecydować się na lakierowanie.

Unikanie zarysowań

Jednym z największych zagrożeń, z jakimi może spotkać się podłoga drewniana są zarysowania. Aby zapobiegać ich powstawaniu, oprócz regularnego odkurzania warto także zdecydować się na montaż wycieraczek systemowych. Należy pamiętać o ich czyszczeniu i wymianie mniej więcej raz do roku.

Kolejną kwestią jest właściwe zabezpieczenie nóg krzeseł. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filcowych podkładek, które są przeznaczone specjalnie do podłóg drewnianych. Bardzo ważny jest właściwy wybór zabezpieczeń, ponieważ niektóre mogłyby dodatkowo zniszczyć drewno.

Podłogi drewniane można spotkać w domach, a także w różnych miejscach publicznych. Jest to synonim elegancji i luksusu. Warto więc o nie dbać we właściwy sposób. Regularne odkurzanie, mycie i pielęgnacja to gwarancja utrzymania ich w dobrym stanie przez wiele, wiele lat.