Naturalne środki czystości są nie tylko zdrowsze od gotowych produktów na pólkach sklepowych, ale również zdecydowanie tańsze. Co więcej to produkty ekologiczne i przyjazne środowisku, dlatego w dobie mody na bycie eko to produkty szczególnie polecane. To również bezpieczne czyszczenie i sprzątanie, kiedy w domu są małe dzieci.

Oto kilka gotowych przepisów na sprawdzone i bezpieczne środki na bazie naturalnych produktów, które z pewnością znajdą się w każdym domu.

 1. Płyn do mycia naczyń
 2. Sposób na trudne zanieczyszczenia w piekarniku
 3. Lodówka i brzydkie zapachy
 4. Umywalka, wanna, kafelki
 5. Brud na fugach
 6. Sedes – siedlisko bakterii
 7. Ekologiczny płyn do płukania tkanin
 8. Lśniące lustro bez smug
 9. Czysta i pachnąca podłoga

Płyn do mycia naczyń – niezbędny w każdej kuchni

Nie da się ukryć, że płyn do mycia naczyń to produkt najczęściej stosowany w domu. Dlatego warto stworzyć środek według sprawdzonej receptury, który doskonale myje i jest bezpieczny dla mieszkańców. To przepis, który szczególnie cenią sobie rodzice małych dzieci, głównie z obawy przed dostarczaniem dziecku niepotrzebnych związków chemicznych. 

 • 3 cytryny
 • 1,5 szklanki wody
 • szklanka drobnej soli
 • szklanka octu

Sok z cytryn należy wymieszać z pozostałymi składnikami. Całość gotować przez 10 minut, cały czas mieszając. Po chwili składniki powinny zgęstnieć. Tak przygotowany preparat przelać do szklanego naczynia i stosować jak tradycyjny płyn do mycia naczyń.

Sposób na trudne zanieczyszczenia w piekarniku

Piekarnik narażony jest na trudne do usunięcia zabrudzenia. Dlatego w celu ich usunięcia zazwyczaj stosuje się preparaty agresywne, które niestety nie sprzyjają zdrowiu. Dlatego skuteczny i naturalny środek do piekarnika jest na wagę złota. Z czego zatem sporządzić preparat?

 • szklanka sody oczyszczonej
 • 2 łyżeczki soli
 • gorąca woda

Składniki należy wymieszać i dodać tyle gorącej wody, by powstała gęsta pasta. Taki preparat usunie nawet trudne zabrudzenia. Z racji iż soda oraz sól wywołują reakcje chemiczne, pastę najlepiej przechowywać w miejscu z dala od kabli i elementów grzejnych.

Lodówka i brzydkie zapachy

Lodówka to miejsce, gdzie niestety gromadzi się nie tylko nieprzyjemny nalot, ale również pojawia się często drażniący zapach. Istnieje jednak sprawdzony sposób, by usunąć problem. Poleca się zastosowanie sody oczyszczonej, którą należy umieścić w suchym i otwartym pojemniku. Preparat należy pozostawić na całą noc. Doskonałym sposobem jest również pozostawienie w lodówce zaparzonej kawy. To naturalne sposoby, by pozbyć się uciążliwego zapachu. Nalot i zabrudzenia doskonale usunie woda z dodatkiem octu. Zabiegi należy powtarzać tak często, jak to tylko konieczne. 

Umywalka, wanna, kafelki

Czas na łazienkę. Pomieszczenie niestety narażone jest na gromadzenie się uciążliwego kamienia. Wszelki zacieki z mydła i środków higieny powodują nieestetyczny wygląd, co dodatkowo sprzyja rozwijaniu się bakterii. W tym przypadku pomocny jest jak zawsze ocet, cytryna oraz soda oczyszczona. Sok z cytryny rozprawi się z kamieniem, z kolei soda (pół szklanki) i ocet (2 łyżki) usuną zacieki od mydła i środków do mycia. 

Brud na fugach

Fugi w łazience z czasem pokrywają się nieprzyjemnym nalotem. Środki chemiczne dostępne w sklepach są wyjątkowo drażniące, dlatego warto stworzyć własny sposób na usunięcie zabrudzeń. Wystarczy soda oczyszczona i woda, by stworzyć papkę, którą następnie należy nałożyć na fugi. Wystarczy 15 – 30 minut, by problem zniknął.

Sedes – siedlisko bakterii

Toaleta wymaga regularnego czyszczenia, głównie ze względu na gromadzące się wewnątrz bakterie. Tu również pomocna jest soda oczyszczona oraz ocet. Wystarczy miskę klozetową posypać sodą i delikatnie skropić octem. Po godzinie przetrzeć całość szczotką i spłukać. 

Ekologiczny płyn do płukania tkanin

To przepis, który szczególnie doceniają rodzice. W dobie tak licznych alergii skórnych, dzieci wyjątkowo narażone są na działanie drażniących składników w proszkach i płynach.

 • pół szklanki octu
 • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
 • dowolny olejek eteryczny
 • 3 łyżki kwasku cytrynowego
 • 100 ml wody

Wszystkie produkty należy wymieszać i wlać do odpowiedniej przegrody w pralce. Olejek eteryczny nada ubraniom przyjemnego zapachu. Należy również dodać, że rynek obfituje w szeroki wybór zapachów, a produkty są w pełni bezpieczne, wykorzystywane dodatkowo w aromaterapii.

Lśniące lustro bez smug

Lustro w łazience jest niezbędne. Aby lśniło wystarczy ocet i ciepła woda. Oba składniki wystarczy przelać do butelki ze spryskiwaczem i stosować jak zwykły preparat.

Czysta i pachnąca podłoga

Podłoga wymaga regularnego czyszczenia w całym domu. Bez względu na rodzaj tworzywa i materiału, niezbędne są systematyczne zabiegi. Oprócz oczywistego odkurzania i usuwania kurzu, piasku i zanieczyszczań, należy zadbać o właściwe mycie. 

 • szklanka octu
 • wiadro wody
 • olejek eteryczny

Wszystkie składniki należy wymieszać i umyć podłogę. Podobnie jak w przypadku płynu do płukania, olejek eteryczny to kwestia indywidualnego wyboru. Przyjemny zapach będzie unosił się w domu, co z pewnością zachwyci mieszkańców.

Naturalne i bezpieczne środki czystości to nie tylko dbanie o środowisko, ale również oszczędności w domowym budżecie. Warto również ułatwić sobie codzienne sprzątnie i ograniczyć wnoszenie zanieczyszczeń do domu, umieszczając przed wejściem wycieraczki. Wśród wielu modeli dostępnych na rynku poleca się szczególnie wycieraczki systemowe, które można ułożyć przed wejściem zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz.