Tarasy wentylowane to modne i wygodne rozwiązanie, które dają pewność w aspekcie odprowadzenia wody i oddziaływania niskich temperatur na budowlę, są atrakcyjne, wygodne w użytkowaniu. Dowolnie można płaszczyznę tarasu dostosować do górnej płaszczyzny pomieszczeń mieszkalnych czy usługowych. Daje to wiele możliwości w kształtowaniu nowoczesnych, wolnych od barier wnętrz.

Tarasy zewnętrzne wentylowane jak i wszystkie inne nabudowania narażone są jednak na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak: deszcz, opad pyłów, liści i innych lotnych zabrudzeń, wniesienie na ich powierzchnie różnych substancji takich jak: trawa, ziemia, piach i inne.

Wycieraczki tarasowe

Firma BELA z postępem rozwoju budownictwa stworzyła wszechstronny produkt, który montowany jest w przestrzeń pomiędzy podstawą i powierzchnią górną tarasu. Jest to uniwersalna wycieraczka tarasowa niewymagająca dodatkowego odwodnienia do zastosowania w tarasach wentylowanych o różnych wysokościach.

Woda z powierzchni górnej trasu swobodnie spływa na warstwę izolacyjną membrany lub innej izolacji ciężkiej tarasu. Ażurowa konstrukcja profili aluminiowych maty na podłożu nośnym z kraty Wema, daje dowolność przepływu każdej ilości wody. Pozostają na macie lub jej podłożu tylko zanieczyszczenia.

Wysokość maty jest regulowana podporami stabilizującymi jej konstrukcję na nośnej powierzchni dolnej tarasu. Dostępne wysokości – minimalna to 5 cm (bez podpór poziomujących tj. grubość konstrukcji kątownika nośnego 50x50x3 mm). Maksymalna wysokość do 20 cm, możliwa jest przy zastosowaniu zwiększonych ilości podpór regulowanych o długości do 15 cm wysokości. Konstrukcja taka o większej powierzchni niż 120×60 cm wymaga dodatkowych konsultacji dotyczących stabilności.

Przekrój poprzeczny przez taras wentylowany z zastosowaniem maty czyszczącej BELA

Płaszczyzną nośną wycieraczki do tarasu jest krata Wema o oczkach 30x30x3 mm (płaskownikach nośnych 30x3mm) przenoszących ruch pieszy oraz niewielkie obciążenia będące np. konieczne przy przewożeniu ciężarów do 200 kg. Dla obciążeń większych wymagane jest konstrukcyjne wzmocnienie kraty nośnej lub zamiana całej konstrukcji kraty na produkt o wyższych parametrach przenoszenia obciążeń. Krata Wema jest ustabilizowana poziomo na wysokości -2,5 cm, tak aby można na niej ułożyć i zlicować matę czyszczącą BELA o parametrach koniecznych dla danej lokalizacji.

Ułożenie maty jest zawsze prostopadłe do kierunku ruchu pieszego tzn. profile aluminiowe o różnym kształcie i z różną wkładką muszą być prostopadłe do kierunku ruchu. Układ i kolor profili jest dowolny, ich całkowity asortyment znajduję się w katalogach producenta BELA.

Wielkości i sposób ułożenia wycieraczek BELA na tarasie wentylowanym z płytą ceramiczną 60 cm x 60 cm x 2 cm.

Poleca się dla zachowania czystości wejścia zastosowanie mat szczotkowych. Szczotki liniowe firmy BELA charakteryzują się bardzo aktywnym czyszczeniem, ponieważ ich wysokość jest ponad płaszczyznę maty. Szczotka ma konstrukcję, która powoduje jej ugięcie i dopasowanie się do obuwia. Długość włókien, ich elastyczność chroni ją przed szybkim zużyciem. Szczotka liniowa BELA różni się od listew szczotkowych stosowanych w matach innych producentów wytrzymałością do 20 lat, a nie jak 2 lub 3 lat. Jej powierzchnia zawsze jest czysta i elastyczna, odporna na działania środków chemicznych i promieniowania UV.

Gama kolorów szczotki liniowej firmy BELA daje możliwość dostosowania się do estetycznych potrzeb użytkownika. Z 30 letnich doświadczeń producenta, optymalnym zastosowaniem jest łączenie szczotki liniowej z paskami (rypsami) filcu tj. polipropylenu. W zadaszonych tarasach było by to najlepsze rozwiązanie ponieważ szczotka liniowa o żywotności 10 i 20 lat w zależności od natężenia ruchu w połączeniu z filcem propylenu daje optymalne i nie do zastąpienia innym rozwiązaniem efekty czyszczące. Ogólne dostępne i stosowane listwy plastikowe z nabitą szczotka oraz paski gumy, winylu lub filc poliamid są rozwiązaniami na okres roku lub dwóch.

Montaż maty w konstrukcję tarasu wentylowanego

 1. Zamówić zestaw składający się z odpowiedniej ramy nośnej o wielkości dostosowanej do płyt tarasowych oraz o podporach odpowiadających wysokości górnej powierzchni tarasu do powierzchni nośnej podstawy tarasu.
 2. Zdemontować odpowiednią ilość płyt tarasowych, przesunąć istniejące podpory tak aby nie kolidowały
  z podporami ramy.
 3. Ustawić ramę w niszy i wypoziomować ją za pomocą ustawnych podpór, sprawdzić jej stabilność.
 4. Ułożyć na stabilnej ramie kratę Wema, próbnie ją obciążyć ciężarem do 100 kg, ponownie zweryfikować jej
  pewne posadowienie (odległość od krawędzi płytki równa z każdej strony, poziome ułożenie każdego z jej boków oraz nie przemieszczanie się całości w sytuacji obciążenia jej skrajnych krawędzi).
 5. Rozwinięcie dostosowanej maty aluminiowej BELA i jej wieloletnie użytkowanie.

Wymiary zewnętrzne wycieraczki do tarasu mogą być dowolne i dostosowane do modułów (wielkości zastosowanych na tarasie płytek ceramicznych). Produkowany standardowo moduł jest w wymiarze 120 cm x 60 cm (120 cm – długość profili maty, 60 cm – szerokość maty). Polecane jest zastosowanie min. jednego lub dwóch modułów, tak aby cała mata wynosiła 120 cm x 120 cm i dawała perfekcyjne czyszczenie obuwia przed wejściem do pomieszczeń mieszkalnych.

Sposób użytkowania
Maty czyszczące BELA na profilach aluminiowych przeznaczone są do wyłącznej obsługi ruchu pieszego. W sytuacji potrzeby przejazdu ciężkiego urządzenia należy je zwinąć i usunąć z miejsca ich przeznaczenia.

Sposób czyszczenia
Podstawowym zadaniem mat czyszczących jest zbieranie zanieczyszczeń z obuwia użytkowników maty. Aby zadanie to mogło być w należyty sposób zrealizowane niezbędne jest cykliczne oczyszczanie mat z gromadzącego się w odstępach między profilami brudu, większych elementów zanieczyszczających.
W celu bezawaryjnego użytkowania mat zaleca się stosowanie następujących metod czyszczenia mat:

 • czyszczenie zewnętrzne za pomocą odkurzacza – polecane szczególnie w okresach letnich, gdy mata nie zbiera dużej ilości wody;
 • czyszczenie zewnętrzne z większych zanieczyszczeń – za pomocą ręcznych narzędzi (szczotka, miotła);
 • czyszczenie wewnętrzne otworu maty – polecane okresowo, w zależności od natężenia ruchu, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.

W trakcie czyszczenia wnęki pod matą należy zrolować matę, podnieść kratę Wema, tak aby nisza była odsłonięta i zebrać całość zanieczyszczenia.

W celu zachowania struktury materiału maty należy bezwzględnie oczyszczać matę z wszelkich substancji o właściwościach kleistych, przenoszonych przez obuwie. Wszelkie czyszczenie mat powinno odbywać się za pomocą delikatnych narzędzi, bez ostrego włosia (tzw. szczotki metalowe lub ryżowe). Maty należy czyścić wzdłuż profili aluminiowych.

Czyszczenie zewnętrzne maty na mokro – stosowane w okresach jesienno-zimowych, gdy należy oczyścić matę z nagromadzonego mokrego brudu. W trakcie czyszczenia należy bezwzględnie unikać wszelkich żrących środków chemicznych. Wskazana jest letnia woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po czyszczeniu maty na mokro należy przed jej dalszą eksploatacją pozwolić na jej osuszenie. Nie należy osuszać maty przy pomocy zewnętrznych urządzeń grzewczych. Różnice temperatury oraz wilgotności materiałów spowodują odkształcenia oraz wpłyną negatywnie na klejone elementy maty (filc, guma). Użytkowanie mokrej maty zniweluje czyszczące działanie profili filcowych.
Po okresach zimowych w miejscach, gdzie używane są środki chemiczne takie jak: sól i inne, należy koniecznie matę umyć wodą i zniwelować długotrwałe działanie środków6. chemicznych. Brak tej pielęgnacji spowoduję, że na profilach aluminiowych z czasem powstaną wżery wynikające z agresywnego działania stosowanych środków chemicznych.

CTA

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI